Tasa-arvotyössä on kyse stereotyyppisten tapojen rikkomisesta ja sellaisten normien kyseenalaistamisesta, jotka rajoittavat oppilaita kasvamaan ja kehittymään oman potentiaalinsa mukaisesti. Yksi toistuvista tehtävistä on haastaa ja muuttaa koulun sukupuolittavia toimintatapoja.
Meihin kaikkiin vaikuttaa heteronormatiivinen ajattelutapa, jonka mukaan on olemassa vain kaksi sukupuolta (mies/nainen). Heteronormatiivisuudessa on kyse myös siitä, että naisten ja tyttöjen odotetaan olevan naisellisia ja että heidän tulee ilmaista naisellisuuttaan tietyllä tavalla, kun taas miesten ja poikien odotetaan olevan maskuliinisia ja ilmaisevan maskuliinisuuttaan tietyllä tavalla. Tästä johtuen meillä on erilaisia, tietoisia ja tiedostamattomia, tyttöihin ja poikiin kohdistuvia odotuksia siitä, miten heidän tulee olla ja käyttäytyä, suoriutua koulussa, valita kouluaineensa ja millaista kieltä käyttää.
Heteronormatiivisuudessa on kyse myös siitä, että kaikkien odotetaan olevan heteroseksuaaleja ja että ihmisten keskinäisten suhteiden tulee olla tietynlaisia. Tästä johtuen tasa-arvotyössä on vaikeaa keskittyä vain sukupuoleen ja sukupuolivähemmistöihin – sukupuolinormit ovat usein kytketty seksuaalisuuteen.
Heteronormatiivinen ajattelu näkyy koulun arjessa monella eri tavalla. Tämä tulee ilmi esimerkiksi oppimateriaaleissa, kun mietitään, ketkä niissä näkyvät ja mitä he tekevät (perustavat perheen, ostavat talon). Toinen esimerkki heteronormatiivisuudesta ovat käytännöt, joissa oppilaat jaetaan tyttö-/poikaryhmiin ajattelematta, että saatamme sukupuolittaa jonkun oppilaan väärin, tai että muunsukupuoliset ja transsukupuoliset oppilaat saattavat kokea tällaisen jaon epämukavaksi.
Sukupuolistereotypiat näkyvät koulun arjessa. Tässä videossa tuodaan esille, millä tavalla sukupuoli on läsnä koulussa ja miksi niistä on hyvä olla tietoinen.
Teräs, Leena — Projektipäällikkö, tutkija (Oulun yliopisto), toimitusjohtaja (SINNI Oy), Isaksson, Bernt — Rehtori, Vikingaåsens skola,Pietilä, Penni — Äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja, Ikävalko, Elina — VTM, tohtorikoulutettava, Griffis, Larrie — Lastentarhaopettaja, Smedsby daghem
Sukupuolten tasa-arvoa käsiteltäessä on vaikea ohittaa keskustelua seksuaalisesta suuntautumisesta. Tämä johtuu siitä, että sukupuoli ja seksuaalisuus kietoutuvat käsitteinä yhteen ja liittyvät vahvasti siihen, miten ymmärrämme sukupuolta. Muun muassa tästä puhutaan seuraavalla videolla:
Lehtonen, Jukka — Kasvatussosiologian dosentti, Helsingin yliopisto, Friman, Gerts — Rehtori, Kyrkby högstadieskola, Helldorff, Malin — Kouluttaja Machofabriken (Machotehdas)- aineisto, Isaksson, Bernt — Rehtori, Vikingaåsens skola, Enkvist, Eira — Kuvaamataidonopettaja, Svenska samskolan i Tammerfors, Rundgren, Anita — Kuraattori, Svenska samskolan i Tammerfors, Tanhuanpää, Marika — Liikunnan ja terveystiedon opettaja, Svenska samskolan i Tammerfors, Kotkamaa, Joonas — Historian ja yhteiskuntaopin opettaja, Svenska samskolan i Tammerfors
Tällä videolla pohditaan, miten yksittäinen opettaja tai joukko opettajia voi sisällyttää opetukseensa sukupuolinäkökulmaa ja normikritiikkiä. Videolla kyseenalaistetaan käsitys sukupuolineutraalien oppiaineiden olemassaolosta, pohditaan opettajien ja oppilaiden välistä epätasa-arvoista kohtaamista sekä tarkastellaan, mitä teemoja opetuksessa käsitellään tai jätetään käsittelemättä. Huomiota kiinnitetään myös siihen, että heteronormatiivisuuden käsitettä ei tunneta hyvin, ja mietitään, miten tilannetta voisi muuttaa.
Heli — Hankejohtaja, Lapin Letka, Pietilä, Penni — Äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja, Lehtonen, Jukka — Kasvatussosiologian dosentti, Helsingin yliopisto, Ikävalko, Elina — VTM, tohtorikoulutettava, Gustavsson, Malin — Tasa-arvo ja moninaisuuskonsultti, Ekvalita Ab, Isaksson, Bernt — Rehtori, Vikingaåsens skola, Kotkamaa, Joonas — Historian ja yhteiskuntaopin opettaja, Svenska samskolan i Tammerfors, Harju, Aino — Lukiolainen, Karhu, Veera — Lukiolainen, Helenius, Soile — Kouluterveydenhoitaja, Sompion koulu